Ege Hasret Gazetesi

HER TÜRLÜ ŞİDDETE HAYIR

HER TÜRLÜ ŞİDDETE HAYIR
06 Temmuz 2020 - 14:30

Sevgili okurlarım bu hafta hepimizin kanayan yarası bir türlü önlenebilecek yasalara dayandırılmamış şiddet konusunu ele alalım.

Şiddet nedir?

Şiddet , temel dürtü ve varoluş gereği savunma veya karşı savunma harici daha çok

insanlarda ve topluluk halinde yaşayan hayvanlarda grup içi otorite sağlamak için diğerinin varlığını tehdit unsuru görmek ve onu bu konuda denemek daha doğrusu sindirmek için karşı tarafa uygulanılan zarar vermeye yönelik psikolojik davranış türüdür.

 

Toplumumuzda sıkça baş vurulan bir hareket tarzı olan şiddet maalesefki Dünyada ve ülkemizde birçok  can alıyor yada ömür boyu iz bırakan bir yara…Neden bununla ilgili sert yasalar çıkmıyor, neden kadınlarımız,çocuklarımız korunmuyor!!!!! Ünlü,ünsüz,okumuş,okumamış vs. insanlar sorunlarını neden şiddetle çözmeye çalışıyor?Bildiğimiz şiddet mağdurlarının dışında kim bilir bilmediğimiz ne kadar kadın ,çocuk var yada Söyleyemeyen utanan!!! Şiddet acizliktir .. şiddet cehalettir..işkence, aile içi şiddet, çocuk istismarı Fiziksel şiddettir.Şunu unutmayın eğitim ailede anne baba da başlar.Çocuklarınız sizin aynanız olacak..eşinize çocuğunuza güzel davranın.Çocuklarınıza  kötü anılar değilde mutlu Anılar bırakın.Gelelim psikolojik şiddete:

Küçük düşürme/gözdağı verme

Mobbing/zorbalık

Nefret söylemleri

Takipçilik/siber takipçilik

Taciz

Tecavüz

Psikolojik işkence vs.Aslına baktığımızda hepimizin şu hayatta bir kez de olsa yaşadığı davranışlar.Susmayalım şiddetin her türlüsünü bağıra bağıra söyleyelim.Biz sustukça şiddeti insanlara layık görenler cezasız hayatına devam ediyorlar.Bir kez şiddete maruz kaldıysanız ve sustuysanız vah halinize artık karşı tarafın istediğini yapmış olursunuz sürekli şiddet gören bir insan olursunuz; sizin utanacak birşeyiniz yok haksızda olsanız şiddeti haketmediniz.Hiçbir davranış hiçbir sebep size zarar verdiremez hem fiziksel hem psikolojik..Hergün binlerce insan ölüyor, katlediliyor artık yüreğimiz kaldırmıyor.

Susmayalım gerekli bütün önlemlerin alınması için elimizden ne gerekiyorsa yapalım. Toplumda farkındalık yaratmak önemlidir. Bu nedenle daha önce sevgili Seda Ündeyici’nin yazdığı “Siyah Nokta”uygulamasını hatırlatmak isterim.Eğer şiddet görüyorsanız elinizin ya da yüzünüzün görünür bir yerine siyah bir nokta yapın. Bu şiddet gördüğünüzü ve yardım istediğiniz anlamına gelir.

Siz de eğer bir kadında siyah nokta görürseniz hemen polise, şiddet ihbar hattına haber verin.

“Bir tek ülke istiyorum adı DÜNYA

Bir tek ırk istiyorum adı İNSAN

Bir tek kaynak istiyorum adı SEVGİ “

Nazım Hikmet

Şiddetin her türlüsünden uzak, mutlu bir yaşam dilerim ….

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle