Ege Hasret Gazetesi

30 AĞUSTOS’UN ÖNEMİ

30 AĞUSTOS’UN ÖNEMİ
29 Ağustos 2020 - 22:29

Özlem AVCI – egehasret.com ve Ege Hasret Gazetesi Yazarı

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Ağustos 1922 sabahı Kocatepe’den verdiği taarruz emri, Türkiye’nin özgürlük öncesi attığı son adımdır.Saat 04.30’da Türk topçusunun ateşiyle başlayan Büyük Taarruz, Mehmetçiğin süngü savaşıyla devam etti. 30 Ağustos 1922’de savaş, Türk ordusunun kesin zaferiyle sonuçlandı. Atatürk, Kurtuluş Savaşı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş öyküsünü anlattığı Nutuk’ta Büyük Taarruzdan  “MUAZZAM bir ESER”diye söz eder…

Atatürk 30 Ağustos kutlamalarının ikinci yılında halka şu konuşmayı yapmıştır :

“Bilmeyen kalmamıştır ki: Ulusumuz, egemenliğini eline aldığı gün, en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunları hiçe sayarak varlığını ve bağımsızlığını kurtarmaya karar verdi. Bu kararını başarıya ulaştırabilmek için kendine bir toplu davranış, bir belirli erek seçmesi gerekiyordu. Ulusun bütün varlığı ile, bütün inancıyla, canını dişine takarak o yolda birlikte yürümesi ve er geç başarıya ulaşması gerekti.

İşte baylar o erek bu yerdi, burasıydı. Umulan ve istenen başarı, işte burada kazanılan zaferdi.”

30 Ağustos Zafer Bayramını yok saymak, kutlanmasını engellemek; dökülen kanların alın terinin, bu ülke için ödenen bedellerin değerini ve şehitlerimizin anısını yaşatmamaktır ,O yüzdendir ki; kimse 30 Ağustos Zafer Bayramını yok sayamaz.

Zafer “ Zafer benimdir “ diyebilenindir.

Mustafa Kemal Atatürk

30 Ağustos ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN sevgili okurlarım

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle