Ege Hasret Gazetesi

Azra Gülendam Haytaoğlu UŞAK BAROSU KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU BASIN AÇIKLAMASI

Azra Gülendam Haytaoğlu UŞAK BAROSU KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU BASIN AÇIKLAMASI
03 Ağustos 2021 - 14:38

Azra Gülendam Haytaoğlu cinayeti;

Antalya’da 28 Temmuz’dan beri haber alınamayan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Azra Gülendam HAYTAOĞLU, Antalya Kepez’de bir ormanlık alanda ölü bulundu. Azra, hayatının baharında iken Mustafa Murat AYHAN isimli katil zanlısı tarafından canavarca hisle ve eziyet çektirilerek, hayattan koparılmıştır.

Dünyanın her yerinde KADINLAR, dayanışma ve mücadele ruhuyla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, aile içi ve toplumsal şiddete, ayrımcılığa karşı çıkmakta; kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için mücadele çağrısı yapmakta ve çözüm önerileri sunmaktadır. Çünkü KADINLAR, ne yazık ki dünyanın her yerinde hukuki, ekonomik, sosyal ve siyasal alanda saldırıya maruz kalmakta ve sömürüye uğramaktadır.

Ülkemizde ise, kadına yönelik şiddette her geçen gün artış yaşanmakta; kadınlarımız fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalmakta ve hatta yaşam hakları vahşice ellerinden alınmaktadır.

Yasal mevzuattaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen, kadına yönelik şiddetin artarak devam etmesinin nedeni toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilmemiş olmasıdır.

Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için temel öğe, mevcut toplumsal zihniyetin değiştirilmesidir. Bu bağlamda, devletin çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesi yanında, bu mücadelenin toplumsal düzeyde, genele yayılarak etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Ancak pratikte devletin, zihniyet dönüşümüne yol açacak politikalar oluşturmadığı gibi tam tersi kadınların insan haklarını ve en önemlisi yaşam haklarını koruma altına alan kanunları ve uluslararası sözleşmeleri kaldırmakta olduğu görülmektedir.

Uşak Barosu ve Uşak Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak, Azra Gülendam HAYTAOĞLU’nun vahşice katledilmesini şiddetle kınıyor ve olayın yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz

UŞAK BAROSU KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYON

 

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle