Ege Hasret Gazetesi

Başkan Özkardeşler’den Kınama ve Göreve Davet

Başkan Özkardeşler’den Kınama ve Göreve Davet
23 Mayıs 2021 - 10:41

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun Selanik Göçmenleri hakkında sarf ettiği gerçeği yansıtmayan sözleri hakkında bir açıklama yaptı.

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği adına açıklamada bulunan Dernek Başkanı Birol Özkardeşler “Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun izinli olarak bulunduğu Sakarya Karasu’da İsmail Sadi Camii’nde Cuma namazında vaaz vermesi esnasında Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı acıları anlatması ve ardından devamında sözü Selanik ve Selanik Göçmenlerine getirerek “Selanik Göçmenlerinin  % 90’ı ateisttir” ifadesi Rumeli Balkan Türklerini derinden üzmüştür.

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan günümüzde bir din görevlisinin bu yöndeki açıklaması büyük talihsizliktir. Çünkü din görevlilerimiz her zaman birlik ve beraberliğimizin sağlanması yönünde önemli  mesajlar vermişlerdir.

Selanik 1430 yılında fethedilmiş olup Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda önemli bir yönetim merkezi olmuştur. Osmanlı Devleti’nin Balkanlardan geri çekilmeye başladığı dönemlerde en son kaybedilen topraklarımız Makedonya ve Selanik’tir.Burada yerleşik bulunanlar vatanları olarak gördükleri bu toprak parçasının kaybedilmemesi uğruna kanının son damlasına kadar mücadele etmişlerdir.

Biz Rumeli Balkan Türkleri için İslamiyet, Türklük, ezan, bayrak ve vatan sevgisi her zaman kırmızı çizgimiz olmuştur. Bu konuda Balkan Coğrafyasında  yaşadıkları bir çok sayıda eziyet ve asimilasyona rağmen Rumeli Balkan Türkleri hiçbir zaman bu çizgiden taviz vermemişlerdir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeri olan Selanik ve Selanik Göçmenlerinin bu şekilde bu vaaza konu edilmesi ve hedef gösterilmesi düşündürücü ve üzücüdür.

Bizler Balkanlardan Anavatan Türkiye’ye göç etmiş Evladı Fatihan torunları olarak gerçeği yansıtmayan bu açıklamaları şiddetle kınıyor, Savcılarımızı ve Diyanet İşleri Başkanlığımızı göreve davet ediyoruz.

Birol Özkardeşler

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Bşk

 

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle