Ege Hasret Gazetesi

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Zordur Sağlık Çalışanı Olmak…

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Zordur Sağlık Çalışanı Olmak…
28 Aralık 2020 - 21:21

Birlik Sağlık Sen üyeleri, sağlık çalışanlarının sıkıntılarını ve taleplerinin duyurulması ve haklarının verilmesi için Konak Meydanı SGK önünde siyah kıyafet giyerek eylem yaptı.

Zordur Sağlık Çalışanı Olmak…

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol,

“Ağır çalışma koşulları ve iş yükü altında ezilen çalışanlarımızın mücadelesi sadece hastalıkla değil, yöneticiler tarafından çalışanlar arasında yapılan ayrımcılık, ötekileştirme, mobbing ile de mücadele etmektedirler.

Biz istiyoruz ki, çalışanlarımız arasında haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik olmasın. Siyasilerin emrinde değil, devletimizin, milletimizin ve çalışanlarımızın hizmetinde olsun, çalışanlarımızın hakkını, hukukunu korusun” dedi.

Başkan Doğruyol yaptığı açıklama da ;

Yaklaşık bir yıldır salgınla mücadele eden, pandeminin yükünü sırtında taşıyan sağlık çalışanlarımız, özellikle,yoğun bakımlarda, acillerde, aile hekimliğinde,112’lerde çalışanlarımızın çalışma şartlarının ağırlığı, geçici görevlendirmeler, hasta ve hasta yakınları tarafından yapılan sözlü ve fiziki şiddet, kurum yöneticileri tarafından yapılan psikolojik şiddet, çalışanlar arsında yapılan ayrımcılık, ötekileştirme, ekonomik zorluklarla mücadele etmekten bitti tükendi..

İnsana hizmetle, insan sağlığıyla uğraşmak gibi, kutsal bir meslek sahibi olan sağlık çalışanlarımıza sahip çıkmak, moral ve motivasyonunu artırmak için bir an önce gerekli adımların atılması gerekir.

Her türlü şiddete uğrayanlar sağlık çalışanları,

Ekonomik zorlukla mücadele edenler Sağlık Çalışanları,

Memurlar arasında en çok soruşturma geçirenler ceza alanlar Sağlık çalışanları,

Yasal olan yıllık izinlerini alamayanlar, emekli olamayanlar, mesleklerinden istifa edemeyenler, esnek mesai yapamayanlar sağlık çalışanları.

Sağlık çalışanlarına tavandan ek ödeme veriyoruz deyip, personelin yaklaşık %50 sinin hiç ek ödeme almadığı, bazı çalışanlarımızın 10-20 TL gibi çok komik oranlarda ek ödeme aldığını tüm vatandaşlarımız bilmeli.

25 yıllık bir hemşirenin maaşının 3500 tl civarında olduğunu, 15 aralık maaşının, 15 ocak maaşından 300-400 TL daha az olduğunu, yani yıl başından yıl sonuna %5, %5 artan vergi dilimlerinden dolayı maaşların artmadığını, düştüğünü herkes bilmeli

Sağlıkta şiddetin devam ettiği, diğer kurumlardaki pek çok memurumuzun esnek çalıştığı, mesai saatlerinin 6 saate düşürüldüğü ortamda, 7/24 kesintisiz hizmet verenler, çocuklarından anne, babalarından sevdiklerinden uzak durmak zorunda olan pandemiyle mücadele eden sağlık çalışanlarımız, maalesef birde bazı kurum yöneticilerinin psikolojik baskısıyla mücadele etmektedirler

Ağır çalışma koşulları ve iş yükü altında ezilen çalışanlarımızın mücadelesi sadece hastalıkla değil, yöneticiler tarafından çalışanlar arasında yapılan ayrımcılık, ötekileştirme, mobbing ile de mücadele etmektedirler. Birkaç gün içerisinde basına yansıyan bazı haberlere göre;

Bir başhekimin bir hemşireye 500 kez “ben salağım görev yerimi terk ettim” yazdırması, yine bir başka kurumda 28 yıllık başhekimin, meslektaşı olan bir başka Dr. Arkadaşını yaka paça hastaneden dışarı attırması, yine bir başka hastanede hastanenin kadrolu personeli olup, filyasyon görevinde olan iki sağlık çalışanına öğle yemeği vermemesi kabul edilebilir bir durum değildir

Biliniz ki, basına yansıyan birkaç olay, buz dağının görünen yüzüdür. Yaşanan her türlü olumsuzluk karşısında sessiz kalanlar, bilmem görmem duymam diyenlerde bu suçun ortağıdır. Bilesiniz.

Gecikmiş adalet, adalet değildir.

Ailelerinden, sevdiklerinden fedakarlık ederek vatandaşlarımıza hizmet etmek için mücadele eden Sağlık Çalışanlarımıza maalesef hak ettikleri değer verilmemiştir. Ekonomik olarak hekim dışı bir sağlık çalışanının sabit maaşı neredeyse asgari asgari ücretle bir olmuş, 25 yıllık bir hemşirenin sabit maaşı ise asgari ücretten yaklaşık 1000 TL kadar fazladır.

Biz istiyoruz ki,

Çalışanlarımız arasında haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik olmasın.

Biz istiyoruz ki,

Yöneticilerimiz liyakatli olsun.

Siyasilerin emrinde değil, devletimizin, milletimizin ve çalışanlarımızın hizmetinde olsun, çalışanlarımızın hakkını, hukukunu korusun.

Biz istiyoruz ki,Tüm dünyaya saran, yaşanan salgın hastalığı ülkemize Sağlık Bakanımız getirmedi. Ancak, bu süreçte canla başla çalışan sağlık çalışanlarımızın bir nebze de olsa gönlünü alalım. Mesela seçim meydanlarında söz verdiğiniz 3600 ek gösterge problemini çözelim. Seyyanen 1000 TL zam yapalım. EYT problemini çözelim.

Tüm sıkıntılarımıza rağmen, biliniz ki, siz sağlık çalışanlarımıza sahip çıksanız da, sahip çıkmasanız da, biz devletimize, milletimize hizmet etmeye devam edeceğimiz.

Ahmet DOĞRUYOL

BİRLİK SAĞLIK SEN

Genel Başkanı

 

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle