Ege Hasret Gazetesi

CHP UŞAK’tan, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ Açıklaması

CHP UŞAK’tan, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ Açıklaması
22 Nisan 2021 - 19:00

CHP Uak İl Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında,

Türkiye ‘de 2020 yılında 7000 çocuk tecavüze uğradı ve 409 kadın katledildi. 2021 yılının ilk 4 ayı için ise hergün Türkiye’de ortalama 23 kadın öldürülmektedir.
Türkiye Cumhuriyeti devleti bundan 10 yıl önce hazırlanma aşamasında da CHP olarak etkin bir rol alan Anayasa sözleşmesi olan ” Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bununla ilgili mücadeleyi ilk imzalayan devlet olmuştu. Hatta TBMM de alkışlanarak 246 kabul ile onaylanmıştı. Ne yazık ki tarihler 19 Mart 2021 i gösterdiğinde gece yarısı saat 2 de ani bir kararla ve tek bir imza ile sözleşmeyi iptal etmiştir.
Oysaki İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmak ; kadın ve çocuklara sahip çıkmaktı. Aile içi şiddete uğrama olasılığı olan kadın, çocuk, erkek tüm mağdurlara sahip çıkmaktı. Mağdurların korunmasına yönelik tek hukuki bağlayıcılığı olan sözleşmeydi. Çünkü dayanağını ANAYASADAN alıyordu.
İstanbul Sözleşmesi’nin en önemli özelliği, biyolojik veya hukuki, ailevi bağ olup olmadığına bakılmaksızın ev içi şiddetin (örneğin eski veya mevcut eşler, evlilik dışı partnerler, birlikte ikamet edilen aile fertleri, akrabalar veya birlikte ikamet edilen başkaları tarafından yöneltilen şiddetin) ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin standartlar öngören ve Avrupa ülkelerini hukuki olarak bağlayan ilk belge olmasıdır.
Kadınlar ve erkekler arasında hukuki ve fiili eşitliğin gerçekleştirilmesinin kadına yönelik şiddeti önlemede anahtar bir unsur olduğunu benimseyen Sözleşme, kadınlara yönelik ayrımcılığı da yasaklamaktadır.
Sözleşme, erkeklere ve çocuklara yönelik ev içi şiddetten de söz etmekte ve şiddet mağduru kız ve oğlan çocuklara ilişkin özel düzenlemelere yer vermektedir.
Sözleşme, Sözleşme kapsamındaki her türlü şiddetle mücadelede uluslararası işbirliğini öngörmektedir.Uluslararası işbirliği yalnızca kriminal ve medeni konulardaki işbirliğiyle sınırlı olmayıp, Sözleşme kapsamındaki suçların işlen­mesinin önlenmesi için bilgi paylaşımı ve yakın tehlikeden korunmayı da içermektedir.
Bu sebepledir ki İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’nden vazgeçmeyeceğiz. Önceliğimiz olan çocuklarımızın , kadınlarımızın ve mağduriyete uğramış herkesin haklarını sonuna kadar aramaya ve mücadeleye devam edeceğiz.
Saygılarımızla
Rezzan çağlar
Chp insan hakları komisyonu il sorumlusu

CHP UŞAK

 

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle