Ege Hasret Gazetesi

CUMHURİYET NEDİR

CUMHURİYET NEDİR
29 Ekim 2020 - 18:41

Cumhuriyet, egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu kabul eden devlet şekli demektir; dolayısıyla devletin temel organlarının seçimle iş başına geldiği bir yönetim biçimidir. Bu rejimde Devlet Başkanı olan Cumhurbaşkanı da milletçe veya milletin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilir.

?Cumhuriyet yönetiminin birinci özelliği, seçim esasına dayalı olmasıdır.Belli bir kişiye belli bir zümreye yada belli bir sınıfa ait değildir bütünüyle halka aittir. Cumhuriyetle yönetilen devlette bir görevin ilahi bir güce dayandırılması yada babadan oğula geçmesi bir usul de yoktur.

? Cumhuriyet yönetiminin ikinci özelliği ise kişi, zümre yada herhangi  bir sınıf yararını değil kamu yararını ön planda tutan, kamu yararına dayanan yönetim şeklidir.Çünkü Cumhuriyet rejimi gücünü halktan alır.

Türkiye’nin çağ atlaması halkımızın Atatürk’ün önderliğinde her engeli aşarak uygar bir toplum haline gelişi laik ve demokratik cumhuriyet rejimi sayesinde olmuştur.Memleketimizin ve bizlerin geleceği için o kadar önemlidir ki; Anayasamızda “Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim şeklinin CUMHURİYET olduğu “ hükmünün değiştirilemeyeceği ve değiştirilmesi dahi teklif edilmeyeceği ayrı bir anayasa maddesiyle teminat altına alınmıştır.

 

Cumhuriyet, Atatürk’ün önderliğinde çok büyük fedakarlıklarla kazanılmıştır. Bu büyük başarının arkasında binlerce şehit binlerce gazi var. Büyük eserin her yönüyle gelişmesi, geliştirilmesi ve doğabilecek her türlü tehlikeden korunması Atatürk’e ve onun yol arkadaşlarına borçlu olduğumuz kaçınılmaz bir görevdir.

Türkiye Cumhuriyeti’ni Büyük Önderin çizdiği yolda yaşatacağız ve gelecek kuşaklara aktaracağız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

 

Özlem AVCI

 

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle