Ege Hasret Gazetesi

EFES SELÇUK’TA YÖRÜK KÜLTÜRÜ ŞENLİĞİ SEYİT TORUN’UN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

EFES SELÇUK’TA YÖRÜK KÜLTÜRÜ ŞENLİĞİ SEYİT TORUN’UN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
30 Mart 2022 - 7:52

İNPINAR YAYLASI YÖRÜK KÜLTÜRÜ ŞENLİĞİ NEŞE İÇİNDE GEÇTİ

  1. Geleneksel Barutçu İnpınar Yaylası Yörük Kültürü Şenliği neşe ve coşku içinde geçti.  Yörük kültürünü yaşatmak, geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmak için düzenlenen şenliğe CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, protokol üyeleri, meclis üyeleri, çevre ilçelerden gelen vatandaşlar ve katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan şenlikte bir konuşma yapan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun; “Kültürlerimizi yaşatmak gerçekten çok önemli, çok kıymetli. Biz bir arada olduğumuzda, birlikte olduğumuzda başaramayacağımız hiçbir şey yok. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Toros dağlarında eğer bir Yörük çadırı varsa ve dumanı da tütüyorsa bilin ki bu ülkeye hiç kimsenin gücü yetmez” demiştir. O yüzden bu kültürü yaşatmak ülkemizin birliğine, beraberliğine vurulmuş bir mühürdür. Ülkemizin birçok yerinde Yörük kültürü yaşatılmaya çalışılıyor. Bu kültürü gelecek nesillere mutlaka aktarmalıyız. Bugün İnpınar Yaylası’na doğan güneş gibi ülkemizin üzerine güneş doğmasını diliyorum” dedi.

BİR ARADA OLMAYI ÖZLEMİŞİZ

Baharı karşılamak ve gelenekleri yaşatmak adına bir Yörük şenliği düzenlediklerini belirten Başkan Ceritoğlu Sengel; “Özlemişiz bir arada olmayı, özlemişiz beraber karşılıklı etkileşim halinde bulunmayı. O yüzden bu kalabalığı görmek hepimizi mutlu etti. Yörük kültürü bizim için çok kıymetli. Biz Yörük kültürünü yaşatmak adına bu şenliği yapıyoruz. Bizleri böyle güzel bir günden onurlandıran CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Seyit Torun’a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese, muhtarımıza, şenliğimize gelen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe Kaymakamı Ekrem İnci uzun süre sonra halkı bir arada bulunduran bir şenlik düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Bu güzel şenlikler bizim Anadolu’muzun özü, aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin sembolüdür. Biz bu şenliklerle geleneklerimizi yaşatmalıyız Ben bu güzel etkinlik için belediye başkanımıza ve meclis üyelerimizi çok teşekkür ediyorum” dedi

Barutçu Muhtarı İbrahim Tutkun ise “Hem kültürümüzü yaşatmak hem de bir arada olmak için bu şenliğimizin düzenlenmesinde emeği geçen İlçe Kaymakamımız Ekrem İnci, Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve tüm belediye çalışanlarımıza, güvenlik güçlerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 7. Geleneksel Barutçu İnpınar Yaylası Yörük Kültürü Şenliği’nde Barutçu Yörük Efeleri Zeybek Gösterisi, Barutçu Halk Oyunları Ekibi, Efes Selçuk Kent Konseyi Kadın Meclisi Zeybek Gösterisi, Efes Selçuk Belediyesi Halk Oyunları Ekibi Gösterisi ile devam etti.

Vatandaşların doyasıya eğlendiği şenlik Uğur Önür Konseri ile sona erdi.

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle