Ege Hasret Gazetesi

EFES ULTRA MARATON 19- 20 MART’TA EFES SELÇUK’TA DÜNYA MİRASINI KOŞARAK KEŞFEDECEKLER

EFES ULTRA MARATON 19- 20 MART’TA EFES SELÇUK’TA DÜNYA MİRASINI KOŞARAK KEŞFEDECEKLER
19 Mart 2022 - 9:05

Climbolic Ephesus Ultra Maraton öncesinde Selçuk Efes Kent Belleği’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, organizasyonun koordinatörü Ali Cem Aktaş ve organizasyonun sponsorlarından  Ata Caner Çerçioğlu katıldı.

Organizasyonla ilgili teknik bilgilendirme yapan Ali Cem Aktaş; “UNESCO Dünya Mirasını koşarak keşfet” sloganı ile yola çıktık. Bizim için burada en önemli nokta bu slogan.  Burası birçok medeniyetin birleştiği bir nokta. Organizasyon içerisinde farklı parkurlar organize ettik. 5K, 12K etapları Pazar günü gerçekleşecek. 23 K, 42K orta mesafelerimiz ve 61K, 121K maraton etaplarımız var” dedi.

  1. kez düzenlenen organizasyonun 17 ülkeye ulaştığını belirten Aktaş; “Biz bu sene organizasyonu Farkında mısınız?  Etiketiyle düzenliyoruz. Gelen katılımcılarda geçtikleri yerler, Efes Selçuk’un en güzel köyü, en lezzetli yemekleri ile ilgili farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Ben tüm sponsorlarımıza ve Efes Selçuk Belediye Başkanımız Sayın Filiz Ceritoğlu Sengel’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Başkan Ceritoğlu Sengel Efes Ultra Maraton’un Efes Selçuk’u keşif olanağı sunduğunu belirterek;  “ Efes Ultra Maraton tam da sloganındaki gibi, dünya mirasını keşfetme,  ayağımızın değdiği bütün her yerin aslında buram buram tarih olduğunu bilerek keşfetme. Aynı zamanda hem doğal olarak hem de tarihi ve kültürel güzellikleri bir arada yaşayarak keşfedilecek bir sporla; bu kentin bütün değerlerini ortaya çıkarabildiği bir maraton. O yüzden büyük keyif alıyorsunuz. Burada bir sürü farklı noktaya temas edebilecek bir kenttesiniz. Kesintisiz 8600 yıllık bir kenttesiniz. Öyle bir şey ki çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere geçişe kadar bir arenanın içerisindesiniz. Ve bunu adım adım keşfediyorsunuz. Bir yerde koşunuzu yaparken aynı zamanda sağınızda bir endemik bitki ile karşılıyorsunuz ya da kum zambağı. Biliyorsunuz ki onlar tarihin ötesinden de size bir şeyler anlatıyor. Efes Selçuk bir kadın kentidir. Bunun benim bir kadın belediye başkanı olmamla alakası yok. Amazonlardan, Artemisler, Meryem Analar… Adım attığınız her yerde kadından iz bulacağınız bir kenttesiniz. Bu kenti içerisindeki bütün tarihe vakıf oluyor aynı zamanda sporunuzu yapıyorsunuz” dedi.

Jantsa Yönetim Kurulu Ata Caner Çerçioğlu ise, “Böyle bir organizasyonun parçası olm

aktan gurur duyduğunu ifade ederek, “Biz bu işin çok ufak parçasıyız. Asıl zorluk burada organizatör arkadaşların emek ve zaman harcamalarıdır. İşin sonunda yapılan iş büyük ve zorlayıcı. Bölgemizi tanıtımında böyle güzel bir organizasyonu gerçekleştirdiniz için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

 

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle