Ege Hasret Gazetesi

Gaziemir’den yükselen sessiz çığlık

Gaziemir’den yükselen sessiz çığlık
22 Mayıs 2021 - 22:30

İzmir’in Çernobili olarak bilinen nükleer atıkların temiz

lenmesi için “Söz bitti, şimdi eylem zamanı” diyerek harekete geçen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, atıkların bulunduğu alanda “duran adam” eyleminin ilkini yaptı.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Emrez

Mahallesi’ndeki İzmir’in Çernobili olarak bilinen ve

normal değerin 219 katı fazla radyasyon yayan radyoaktif atıkların alandan kaldırılması için ilk eylemini yaptı. Atıkların temizlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptığı çağrıların sonuç vermemesi üzerine 3 ay boyunca her hafta cuma

günü atık alanında eylem yapma kararı alan Başkan Arda’ya ilk eyleminde CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sedat Dağ, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Gaziemir Belediye Meclis Üyeleri Gaziemir Kent Konseyi, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay,

izmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, Yrd. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül, Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziemir Şubesi, meslek odalarının, çevre örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş eşlik etti. Radyoaktif atıkların bulunduğu alanda düzenlenen eylemde katılımcılar, nükleer tehlikesini belirten alarm sesi eşliğinde 11 dakika boyunca durma eylemi yaptı.

Sözün bittiği yerdeyiz
Nükleer atıkların tespit edildiği günden bu yana geçen 14 yıllık sürede yaşananlar hakkında bilgi veren Başkan Arda, “Bugün sözün bittiği yerdeyiz. İlçem Gaziemir’in Emrez Mahallesi’nde, İzmir’in Çernobili olarak bilinen alanda toprağa gömülü halde bulunan ve normal değerin 219 katı fazla radyasyon yayan radyoaktif atıklar 14 yıldır toprağa, suya ve havaya karışarak tüm İzmir’in sağlığını tehdit ediyor. İlçemizdeki eski kurşun fabrikasının yerleşkesinde bulunan ve sadece nükleer santrallerde açığa çıkan uranyumun ayrışması sonucu oluşan europium 152-154 izotoplarının kaçak bir şekilde Türkiye’ye getirilip buraya gömüldüğünü öğrenmemizin üzerinden 14 yıl geçti. Ben de iki yıldır belediye başkanı olarak buradaki tehlikeye dikkat çekmek için basın açıklamalarında ve basına verdiğim demeçlerde, meclis toplantılarında bu soruna dikkat çektim. İzmir Valisi ile bu konuyla ilgili görüşmeler yaptım. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürüyle bu konuda çalışmalar yaptım. Ama geldiğimiz noktada maalesef bir adım atıldığını görmüyoruz. Bilim adamlarıyla sorunun çözümü için görüşmeler yaptık, fikir alışverişinde bulunduk. Bilim adamlarımıza, Arif Ali Cangı gibi avukatlara teşekkür ediyorum” dedi.

Tehlike çok büyük
Nükleer atık probleminden dolayı bölgede yaşayan insanların sağlığının tehdit altında olduğuna ve buna rağmen hiçbir çözüm üretilmediğine vurgu yapan Başkan Halil Arda; devletin, alanın temizlenmesi için zaman kaybetmeden harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Başkan Arda, “Tehlike çok büyük. Türkiye nükleer atık çöplüğü haline getirilmeye çalışılan bir ülke. Bu ülkede bulunmayan atıkların nasıl ve kimler tarafından getirildiğini biz bilmiyoruz. Ancak fabrika sahipleri bunu çok iyi biliyor. Tehlikenin ne kadar büyük olduğunu onlar biliyor. İki yıldır buraya devletin el koyması gerektiğini ifade ediyorum. Devlet buraya el koyacak, koruma altına alacak sonra da bilimsel yöntemlere göre burasını temizleyecek. Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın sağlık sorunlarının neler olduğunu ben biliyorum. Burada aramızda olan bir kadın var, üç çocuğu var. İki çocuğu engelli. Üçüncü çocuğunun ikizini ise doğduğu gibi kaybetmiş. Hemen kıyımızda oturuyor. Bu insanlar, buradaki tehlikeyi yaşıyorlar. Ben de Gaziemir Belediye Başkanı olarak buraya sadece Gaziemir’in değil; tüm İzmir’in, Türkiye’nin dikkatini çekmek istiyorum. Burası Türkiye’de bilinen ilk nükleer atıkların olduğu yer. Burayı temizleyemeyen bir ülke, yapacağı nükleer santrallerde nasıl önlem alacak? Halkımızın sağlığını nasıl koruyacak? Bunları bilmiyoruz” diye konuştu.

Bakanlığa çağrı
Alanın temizlenmesi için bir kez daha Çevre ve Şehircilik Bakanlığına çağrıda bulunan Başkan Arda, şunları söyledi: “Buraya el koyun, burayı temizleyin. Bunun bilimsel yöntemlerle mümkün olduğunu biliyoruz. Türkiye’de bu işi yapan bir firma yok. Çünkü Türkiye’de daha önce tespit edilmiş bir nükleer atık yok. Dünyada bu konuda uzman firmalar var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu firmalarla anlaşıp, buraya el koyup halkımızın sağlığını tehdit eden bu tehlikeyi ortadan kaldırmasını talep ediyorum. Bundan sonra her cuma 11 dakika burada durmaya devam edeceğim. Bu mücadeleyi sadece İzmir’de, Türkiye’de değil; bütün uluslararası platformlarda duyurmaya kararlıyım. Namus sözü veriyorum, burası temizleninceye kadar burada olacağım.”

Başkan Arda, ilkini yaptığı “duran adam” eylemini 3 ay boyunca her hafta Cuma günü saat 11:00’de yapmaya devam edecek.

 

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle