Ege Hasret Gazetesi

Gelinlik ve damatlık sektörü tarih bekliyor Koronavirüs gelinlik ve damatlık sektörünüde vurdu…

Gelinlik ve damatlık sektörü tarih bekliyor Koronavirüs gelinlik ve damatlık sektörünüde vurdu…
09 Mayıs 2020 - 19:13


Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüsün etkisini kaybetmeye başlamasının ardından kademeli olarak normalleşme süreci kapsamanda gelinlik ve damatlık sektörü de destek bekliyor. Evlilik ve nişan planlarını erteleyen çiftler bu belirsizliğin bir an önce giderlimesini isterken; sektörün de yeniden canlanması için önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sitesi (MTK) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Salkım, gelinlik ve damatlık sektörünün canlanması noktasında nişan ve düğün salonlarının tarih belirsizliğinin bir an önce giderilmesi gerektiğini vurguladı.
Başkan Salkım, “Tüm bu belirsizlik bir çok söktörü de olumsuz etkileyecek. Yaşanan sorunları, İzmir Ticaret Odası Başkanı (İZTO) Mahmut Özgener ile de paylaştık. Başkan Özgener, söktörün ve evlilik hazırlığı yapan çiftlerin madur olmaması adına bu süreci yakından takip edeceğiz sözünü verdi” diye konuştu.

“Sektör bir lokomotif”

Nikah ve düğün salonlarının gelinlik, damatlık sektörü başta olmak üzere birçok iş koluyla da bağlantılı olduğunu belirten Abdullah Salkım, “Düğün ve özel gün sektörü başta olmak üzere gelinlik, abiye, damatlık sektörünü evlilik hazırlıkları ile doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olan düğün organizasyonu, davetiye basımı, çiçekçilik ve ev eşyası gibi birçok sektörünü de içine alan bir lokomotif görevi üstlenmektedir. Bu lokomotifin birinde sorun olması tümünü etkileyen bir sistemdir” dedi.
2 bin firmanın sadece tekstil ayağında var olduğunu belirten Salkım, “En az 20 bin istihdamımız bulunmaktadır. Bu belirsizlik bizlerin işletmelerini ve istihdamımızı zora sokmaktadır. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2019 yılı içinde evlenen çift sayısı 541 bin 424 olup, bu sayıya nişan, söz ve benzeri özel günler de eklendiği zaman sayı milyonlara ulaşmaktadır. Bu belirsizlik sadece sektör olarak değil, evlenecek çiftler de dahil toplamda yaklaşık 2 milyon kişiyi ilgilendiren bir belirsizlik oluyor” dedi.
Salkım, “Koronavirüs salgını sonrası normalleşme sürecinde açıklanan, düğün ve nişan salonları için planlanan yeniden açılma tarihinin biran önce yetkililerce açıklanması sektörün rahat bir nefes almasını sağlayacak” diye konuştu.

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle