Ege Hasret Gazetesi

Karabağlar’dan Uygur Türklerine destek

Karabağlar’dan Uygur Türklerine destek
20 Mayıs 2021 - 21:48

Millet İttifakı’nın Karabağlar Belediye Meclisi üyeleri, Çin Halk Cumhuriyeti’nin baskı ve zulmüne uğrayan Uygur Türkleri için harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

Karabağlar Belediye Meclisi’nin mayıs ayı ikinci toplantısı, ana hizmet binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun yönettiği toplantıya, CHP İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Emre Külekçi, MHP İlçe Başkan Yardımcısı Şaban Çelik de katıldı.

Toplantıda, 2020 yılı bütçe kesin hesap cetvelleri oy çokluğuyla kabul edildi. Ayrıca Karabağlar Belediyesi tarafından 5 yıldızlı otel standartlarında yaptırılan Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’na 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde de zam yapılmaması kararlaştırıldı. Buna göre, 10 aylık 12 bin 900 (aylık 1.290) liralık geçen yılki ücret değişmemiş oldu.

İnsanlığa karşı…

Toplantının temenniler bölümünde Uygur Türklerinin uğradığı baskı ve zulme dikkat çekmek amacıyla Millet İttifakı’na bağlı meclis üyeleri tarafından hazırlanan bildiri okundu. CHP’li Meclis Üyesi Turabi Bülent Emre tarafından okunan bildiride, şöyle denildi:

“Çin Halk Cumhuriyeti’nin2 014 yılından itibaren Uygur Türkleri ile diğer so

ydaşlarımıza yönelik sistematik ve kitlesel şekilde uyguladığı ağır zulüm insanlığa karşı suçtur ve ne yazık ki halen devam etmektedir. Terörle ve radikalizmle mücadele kisvesi altında milyonlarca soydaşımız, zorla toplama kamplarında alıkonulmakta ve ‘yeniden eğitim’ adı altında dini ve kültüre

l baskılara tabi tutulmaktadır. Müslüman soydaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri engellenmekte, ibadethaneleri yıkılmaktadır. Bu şekilde; işkence, tecavüz, kısırlaştırma, İslamiyet’in zorla terk ettirilmesi gibi uygulamalarıyla alenen insanlığa karşı suç işleyen Çin yönetimi, toplama kamplarının ve kamplardaki uygulamaların uluslararası bağımsız bir heyet tarafından denetlenmesine izin vermemektedir.

ABD, İngiltere, Kanada başta olmak üzere Avrupa Birliği ve Birleşmiş üyesi 39 ülke, Uygurlar ile birlikte diğer Türk ve Müslüman halkların gördükleri zulme karşı Çin’e tepki gö

sterip çeşitli yaptırımlar uygularken, Türkiye’nin de bu uluslararası girişimlere aktif destek vermesi ve hatta öncülük etmesi beklenmektedir. Soydaşlarımız, bu sorunun Birleşmiş Mil

letler’in gündemine taşınmasını beklemektedirler.

Karabağlar Belediye Meclisi’nin Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, Çin’in soydaşlarımıza karşı yaptığı mezalimin karşısında durmaya, bu vahşi politika son buluncaya kadar Uygur Türklerinin ve diğer soydaşlarımızın mücadelesine destek verip sesleri olmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.”

………….

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle