Ege Hasret Gazetesi

Korona bize neleri hatırlattı

Korona bize neleri hatırlattı
24 Haziran 2020 - 21:44

Merhaba sevgili okurlarım…
Hepimizin bildiği gibi uzun zamandır gündemimiz covid 19. Bu virüs aslında insanlığa unutulmaz acı dersler verirken aynı zamanda unuttuğumuz bir sürü şeyi de beraberinde getirdi.Ne yazık ki egoist bir toplum haline gelmiştik.Doğanın,güneşin,havanın,suyun ,toprağın ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.Diyeceksiniz ki zaten biliyorduk!
“Hayır kesinlikle unutmuştuk bildiğimizi de unutmuştuk “ Çünkü; son zamanlarda artık insanlar gösterişin ihtişamın peşine koşuyor okumadan araştırmadan emek vermeden üretmeden zengin olma popüler olma derdine düşüyor doymayan daha da fazlasını isteyen paylaşmayan bir toplum olmuştuk.Doğa fazlasıyla kirletildi,rant uğruna bir sürü doğa harikası yerler taş yığınına çevrildi.Şehirlerde nefes alacak yer kalmadı.Virüs bize nefes almanın bu hayattaki en önemli şey olduğunu bundan daha önemli birşeyin olmadığını; akciğerlerimize ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini gösterdi.Temiz hava çok önemli umarım bundan sonra temiz hava için gerekli bütün önemler alınır….Önceden titiz hanımlara çok kızardık ama şimdi hepimiz aynı şekilde olduk büyüklerimiz hergün yastığı yorganı çarşafı havalandırırdı; eve geldiğimizde ellerimizi yıkamadan sokmazlardı, ayakkabılarımızı sabunlu suyla silmeden ayakkabılığa almazlardı; demek ki bu bir tür mikroplara karşı alınan önlemlerden biriymiş onu gördük. Sokağa çıkma yasaklarında hepbirlikte gördük ki ekmek,makarna,un gibi yiyeceklere hücum ettiğimizi.Bu nedenle Tarım ve toprağa sahip çıkmalıyız.Hazır gıdaların ne kadar hastalık getirdiğini gördük o yüzden üreten,toprağını doğal ürünler yetiştirmek için kullanan toplum olmalıyız .Topraktaki küçük bakterilerin bağışıklık sistemimizin güçlenmesi üzerinde ciddi büyük etkileri vardır.Bırakın çocuklarınız toprakla uğraşsın Toprakla oynasın…Doğadan zarar gelmez…geçenlerde bir yazı okumuştum yapılan bir araştırmaya göre covid 19 geçiren insanlarda arka arkaya portakal yeme isteği oluşuyormuş. Meyve sebze tarlalarına gözümüz gibi bakmalıyız.. Ağaca,denize,böceğe,hayvanlara yapılan her müdahale bize hastalık olarak geri dönecektir.
“Güneş girmeyen eve doktor girer“  sözünün ne kadar doğru olduğu bir kez daha ispat edilmiş oldu. Çünkü covid 19 tedavisinde hastalara d vitamini  veriliyor  ve yiyecek içecek dezenfektanlarında hep UV ışını kullanılıyor. Hastalığın hepimize bulaşabildiğini zengin fakir ayırt etmediğini gördük. Psikolojimizi korumak için hobiler edinmemiz gerektiğini ve hayatın sadece sosyal medya,internet olmadığını gördük.Araştırmanın okumanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık.Sağlık çalışanlarımızın ne kadar önemli olduğunu; “önce sağlık “sözünün üstüne basa basa doğruluğunu  gösteriyor bize virüs.Dünyadaki en kutsal görev hayat vermektir doktorlarımız canı pahasına bizler için çalışıyorlar.
Sevdiklerimize sevgimizi saygımızı ve zamanımızı harcamak için yarının çok geç olabileceğini gördük.Mutluluğun parayla malla mülkle olmadığını nefes almanın ve ailen yanındaysa bu hayattaki en büyük mutluluğun bu olduğunu anladık.
Yardımlaşmanın ne kadar önemli olduğunu evdeki bir kap yemeğimizi olmayanlarla paylaşmanın ne kadar güzel olduğunu gördük. Komşusu açken tok yatan insanlara büyük dersler verdik.Bu hayatta ben şunu öğrendim “paylaşırsan birini mutlu edersen İnan daha fazla huzurlu oluyorsun ve önüne daha fazla şans çıkıyor.Ama paylaşmayıp bencilce davranıyorsan bir şekilde elinden kayıp gidiyor.Paylaş paylaş ki çoğalsın!!!!!! “
Aslında  Virüs bize kendi içine dön diyor, iyileşmek  ilacın önce kendi içinde diyor.Şu bir gerçek ki psikoloji çoğu hastalığın en temel konusu.Mutluluk bağışıklık sistemini güçlendirir bırak hırslarını kibirlerini kendin ol mutlu ol.Empati yap kendine yapılmasını istemediğin hiçbir şeyi başka kimseye yapma eğer bunu başarabilirsen gerçekten gönül güzelliğinede ulaşacaksın. Velhasıl Covid 19 bize :

Dünya mutlu olursa bizde bu mutluluktan payımızı alırız.Dünyadaki herşey birbiriyle ilişkili, herbirimiz birbirimizle İlişkiliyiz. Dünya‘ ya doğa’ya ne verirsek bize de o yansır.. Hastalığı da sevgisi de parası da enerjisi de …. Paylaşmak gerek!!!! Sevginizi, saygınızı, sofradaki yemeğinizi  ve hatta paranızı bile….

Sağlığımız için maske kullanımına ve sosyal mesafeye uyalım..Ellerimizi sık sık yıkayalım..

Sağlıkla kalın ………..

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle