Ege Hasret Gazetesi

  Lozan Kırmızı Çizgimizdir

  Lozan Kırmızı Çizgimizdir
24 Temmuz 2021 - 12:03
İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Lozan Barış Antlaşması’nın 98.yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.Dernek Başkanı Birol Özkardeşler basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı ile elde ettikleri askeri başarıların uluslararası alanda tescili Lozan Barış Antlaşması ile sağlanmıştır.Tam bağımsız, hiçbir zümrenin söz sahibi olmadığı ,iktisadi alanda kalkınmış sadece karada değil denizlerinde de ülkemizin hakimiyet sahibi olmasının yolunu açan Lozan Barış Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir.
Kurtuluş Savaşı öncesi Osmanlı İmparatorluğu’na dayatılan Sevr Antlaşmasını tarihe gömen, diğer devletlerle eşit şekilde müzakere edebilen ve sonucunda siyasi bir zafer belgesi olan Lozan Antlaşması bugünkü varlığımızın asıl sebebidir.
Bugünkü sınırlarımızın belirlendiği,boğazlar konusunun çözüme ulaştığı ve en önemlisi hiçbir devlete Anadolu toprakları üzerinde ayrıcalık tanımayan kapütilasyonları tümden yoksa sayan Lozan Antlaşması ile Misakı Milli’ye büyük oranda ulaşılmış olup Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki en büyük dönüm noktasıdır.
Lozan Barış Antlaşması gizlilik protokolleri olmayan,süresiz ve sadece iki devlet arasında değil birçok devletin imzası bulunan uluslararası bir siyaset belgesidir. Kısacası Lozan kırmızı çizgimizdir.
Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Lozan heyetinde bulunarak görüşmeleri başarıyla yürüten İsmet İnönü ve arkadaşlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.
Ruhları şad olsun.
Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle