Ege Hasret Gazetesi

Memurlar Taş mı Yesinler ?

Memurlar Taş mı Yesinler ?
03 Ağustos 2021 - 20:24

 Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, bugün Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde sendika temsilci ve üyeleriyle birlikte  2021 AĞUSTOS AYINDA YAPILACAK OLAN 2022 VE 2023 YILI MAAŞ ARTIŞLARI İLE İLGİLİ, düzenledikleri Basın açıklamasındayaptığı konuşma da;

Öncelikle ülkemizin pek çok yerinde çıkan ve halen devam eden orman yangınlarından dolayı, üzüntümüzü, çaresizliğimizi ifade etmek isteriz. Yangınlarda hayatını kaybeden, evsiz barksız kalan binlerce vatandaşımız ve ormanların içinde yaşayan milyonlarca canlıyı düşündükçe üzüntümüz ve çaresizliğimiz kat be kat artıyor. Temennimiz yangınların bir an önce söndürülmesi.

 

10 yıldır sözde enflasyon oranında, yani sıfır zam verilen memura 6. Dönem toplu sözleşme.

Bilindiği gibi, 4.2 milyon memur ve 2.2 milyon memur emeklisinin 2022 ve 2023’te yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem toplu sözleşmeleri dün yapılan ilk tur toplantıyla başladı.

5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde, izlediğimiz toplu sözleşme tiyatrosunun, dün başlayan 6. Perdesinde de oyunun sonu bu günden belli gibi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde başlayan toplu sözleşmelerde memur sendikalarındaki 11 iş kolunun 11’inde de yetkili olan Memur Sen Konfederasyonu ve en fazla üyesi olan iki konfederasyon başkanının katılımıyla başladı.

Yetkili konfederasyon Memur Sen ve ikinci büyük konfederasyon olan Türkiye Kamu Sen’in ortak talebi; taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17 maaş zammı, her yıl yüzde 3 olmak üzere, iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı.

Kamuoyuna yansıyan araştırmalara göre, reel enflasyonun %35-40 seviyelerinde olduğu şu dönemde 2022 için %21, 2023 için %17 zam rakamını hangi hesaplamayla, nasıl buldunuz? Madem zam talep ediyorsunuz %3+%3 refah payı ne demektir.

Siz bu günden sözde enflasyon oranını kabul etmişsiniz ki, sıra refah payına gelmiş. 10 yıldır sözde enflasyon oranında verilen zam, farz edelim ki, enflasyon sizin söylediğiniz oranlarda bile olsa, memur ve memur emeklisi maaşlarının bu gün geldiği noktayı, maaşlarımızın alım gücünün, altınla dövizle kıyaslandığında, en az %50 eridiğini hiç mi görmezsiniz?

Bunca yıldır yaptığınız toplu sözleşmelerde aldığınız zamlar, sözde enflasyon oranının altında kalmış ve her maaş zammı döneminde aldığınız zam enflasyonun altında kaldığı için enflasyonla düzlenmiştir. Yani yetkili sendika olarak sizin, mevcut hükümetle toplu sözleşme masasına oturmanız hiçbir şey ifade etmemektedir.

Birlik Sağlık Sen olarak biz diyoruz ki; Öncelikle İstediğiniz zam, geçmiş yılların reel kaybının talebiyle başlamalı ve reel e

nflasyonun üzerine, huzur payı olarak zam istenmeli. Verdiğiniz zam, vergi dilimi artışlarıyla fazlasıyla geri alınıyor. Memurlarda vergi dilimi %15 olarak sabitlenmeli. Seçim meydanlarında verdiğiniz 3600 ek gösterge problemi bir an önce çözülmeli.

Maaş zamları görüşülürken, Memura memur emeklisine verdiğiniz sözler hiç mi aklınıza gelmez? 20 yıl önce yaptığınız çay simit hesaplarını hiç mi hatırlamazsınız?

Pandemide her türlü fedakarlığı yapan sağlık çalışanları ise maalesef unutulan memurlar.3600 ek gösterge verilmeyen onlar. Sağlıkta Şiddet gören onlar. Covitten ölende illiyet bağı aranan onlar. Şehitlik verilmeyen onlar. Ek ödeme veriyoruz deyip, almaya

nlar onlar, esnek çalışamayanlar onlar.

Biz diyoruz ki, 5 dönemdir yapılan toplu sözleşm

elerde memur ve memur emeklileri lehine hiçbir şey elde edilememiştir. Bu ay bir ay boyunca yapılacak toplu sözleşmede oynanacak olan tiyatronun sonunu bu günden görüyor gibiyiz.

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle