Ege Hasret Gazetesi

NORMAL SEÇMEN OLMAK

NORMAL SEÇMEN OLMAK
01 Ocak 2020 - 21:01

Yazımızın başlığını “Normal seçmen olmak” diye yazınca (biz genelde önce başlığı belirliyoruz) kendi kendime şu soruyu sordum. Seçmenin anormali de olur mu?
Bilmiyorum hiç düşünmüş müydünüz? Eğer düşünmediyseniz yazımızı okuyunca bir düşünün. Normal bir seçmen misiniz? Yoksa anormal bir seçmen misiniz?
Ülkemizde eksiklikler olsa da demokratik seçimler yapılıyor. Seçimlerin akabinde de seçilenler belirli bir süre yönetim hakkı kazanıyorlar. Bunu muhtarlık seçimlerinden tutun da belediye başkanlığına, milletvekili seçiminden cumhurbaşkanlığı seçimine kadar aynı şey geçerli.
Seçimlerde kime ya da hangi partiye oy verdiyseniz ya kazandı ya da kazanamadı. İşte bundan sonra ne yaptığınız, ne düşündüğünüz ve aldığınız tavır sizin nasıl bir seçmen olduğunuzu ele veriyor.
Sizin oy verdiğiniz ancak seçimi kazanamamış olanların her şeyini bir bütün olarak beğeniyor musunuz? Yoksa eleştirilecek bir taraflarını buluyor musunuz? Eleştirilecek bir tarafını buluyorsanız normal seçmensiniz.
Sizin oy vermediğiniz ancak seçimleri kazanan için içinizde nefret var mı? Onun eleştirildiği sözleri dinlemek hoşunuza gidiyor mu? Sadece onun eleştirildiği ortamlarda mı bulunuyorsunuz. Ya da o konuda sadece sizin gibi düşünenlerle bulunmak hoşunuza gidiyor mu? Cevabınız evet ise anormal bir seçmensiniz.
Sizin oy vermediğiniz ancak, seçimi kazanmış kişinin bazı icraatları için övgüler düzenleri dinlemeye anlamaya çalışıyor musunuz? Yoksa içinizde peşinen bir ret etmek duygusu mu var? Var ise anormal seçmensiniz.
Beslendiğiniz bilgi kaynakları tek mi çeşitli mi? Oy vermediğinizi eleştiren her fikri peşinen kabulleniyor musunuz? Yoksa dur bakalım işin aslını tam anlayalım mı diyorsunuz? Dur bakalım diyebiliyorsanız normal seçmensiniz.
Seçimlerin hemen sonunda kazanan ancak oy vermediğiniz kişiyi eleştirmeye devam mı ediyorsunuz? Yoksa ona makul bir süre tanıyıp, icraatları üzerinden konuşmayı mı doğru bulursunuz? Makul bir süre tanımaktan yana iseniz normal seçmensiniz.
Seçim neticeleri sonunda seçilenler iyi şeyler yaparsa bu bizim menfaatimize; yanlış şeyler yaparsa da zararımıza o sebeple “inşallah başarılı olur” temennisinde bulunuyor musunuz? Başarılı olur temennisinde bulunabiliyorsanız normal bir seçmensiniz.
Bilmiyorum buraya kadar kendiniz için nasıl bir seçmen olduğunuza karar verebildiniz mi? İşin edebiyatı bir yana kesin olan şu ki; oy verin ya da vermeyin seçilen ve yönetimde bulunanların başarılı olmaları için dua edebiliyorsak normal bir seçmeniz ve birlik ve beraberliğimiz için en çok bu duyguya ihtiyacımız var.

Rağıp BAYRAKTAR

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle