Ege Hasret Gazetesi

TÜRKİYE’NİN EN MODERN DERİ İŞLETME TESİSİ HİZMETE AÇILDI

TÜRKİYE’NİN EN MODERN DERİ İŞLETME TESİSİ HİZMETE AÇILDI
25 Mart 2022 - 9:00
  BÜYÜKBAŞ DERİ İŞLEME TESİSİMİZİN AÇILIŞI T.C SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANIMIZ SAYIN MUSTAFA VARANK’IN TEŞRİFLERİYLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Avrupa Birliği ve T.C. tarafından finanse edilen ‘’Uşak Büyükbaş Deri İşleme Proje’’miz kapsamında kurulan Büyükbaş Deri İşleme Tesisimizin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.
Açılış törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank, Uşak Valimiz Sn. Funda Kocabıyık, Uşak Milletvekillerimiz Sn. Mehmet Altay ve Sn. Op.Dr. İsmail Güneş, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Sn. Bülent Özcan, KOSGEB Başkanı Sn. Hasan Basri Kurt, Sn. Uşak Belediye Başkanımız Sn. Mehmet Çakın, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn. Ekrem Savaş, Uşak’taki Mesleki Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları, Uşak İli Kamu Kurumlarının yöneticileri, Bölgemiz sanayicileri katıldılar.
Sayın Bakanımız yaptığı açılış konuşmasında; “Uşak Deri Karma OSB ve Zafer Kalkınma Ajansı’nın iş birliğinde hayata geçirilen bu projeye 100 milyon lirayı bulan destek sağladık. Oldukça heyecan verici bu projenin içeriğine ve sonuçlarına baktığımda, bu desteği sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. Bu projeyle Uşak, Türkiye’nin en modern deri işleme tesisine kavuştu. 8 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 10 bin metrekare alana sahip bu tesiste, 35 adet son teknoloji makine ve ekipman ile günde 20 ton büyükbaş deri işlenebilecek. Malumunuz deri sektörü, çevresel kaygılar dolayısıyla eleştirilere açık bir konumda. Ancak, Avrupa Birliği normlarına göre ÇED Raporu olan tesis, gelişmiş atık yönetimi sistemi sayesinde, çevre duyarlılığıyla da çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Her yönüyle özel ve örnek olan bu tesis Uşak’taki, hatta ülkemizdeki deri sektörüne yeni bir soluk getirecek. Dericilik sektörünün lokomotif ili Uşak’a böyle vizyoner bir proje yakışırdı. Burada edinilen tecrübenin diğer sektörlerimize ve şehirlerimize örnek olmasını temenni ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun, Uşak bu proje ile Türkiye’nin en modern deri işleme tesisine kavuştu. Sanayicilerimiz korkmadan yatırımlarına devam etsinler, ekonomi politikalarına güvensinler’’ diyerek konuşmalarını sonlandırdı.
Uşak Valimiz Sn. Funda Kocabıyık; yıllık yaklaşık 70.000 ton derinin işlendiği ilimizde, Uşak Üniversitemizin tekstil ve seramik ile birlikte, deri alanında da ihtisas üniversitesi olarak seçilmesinin, sektörün ihtiyacı olan nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlayacağını, yeni fikirlerin de hayat bulduğu deri sektöründe Dünya’da ilk kez Uşak’ta üretilen şeffaf derinin uluslararası sektör fuarlarında sergilenerek katma değeri yüksek ödüller alması dericilikte doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi olduğunu, ‘’Uşak Büyükbaş Deri İşleme Projesi’’nin, Avrupa Birliği ve Ülkemiz eş finansmanı ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında finanse edildiğini, açılışını gerçekleştirdiğimiz tesisin bölge ekonomisine önemli katkı yapacağını belirterek, İlimiz için büyük bir katma değer oluşturacak olan tesisimizin kurulmasında ve hizmete alınmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Projemizin her aşamasında desteklerini esirgemeyen Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Sn. Bülent Özcan “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordine ettiği, Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Avrupa Birliği mali yardımlarıyla yürütülen Uşak Büyükbaş Deri İşleme Projesine 5,2 M Euro fon sağlandı. Bugüne kadar Uşak ilinin ekonomisine katkıda bulunan toplam bütçesi 57,8 M Euro olan 789 proje hayata geçirdik” dedi. Uşak Büyükbaş Deri İşleme Tesisi Projesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini ifade etti.
Uşak Milletvekilimiz Sn. Mehmet Altay yaptığı konuşmada’’; Uşak İlimiz Dünya’da yükselen yeni trend geri dönüşüm noktasında öncü iller

den biri olmaktadır. Bugün açılısını gerçekleştirdiğimiz

 Uşak Büyükbaş Deri İşleme Tesisi, Uşak’ta gelişmiş olan küçükbaş deri sektörünün yanında, özellikle sektörel anlamda KOBİ’lerimizin üretimini çeşitlendirecek ve deri sektörüne yeni bir tecrübe kazandıracak ve sanayicilerimize önderlik sağlayacaktır’’ dedi.
Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. İbrahim Karahallı ; Bölgemizin en önemli sorunları olan atıkların bertaraf edilmesi

 ve su ihtiyacının karşılanmasına yönelik projeleri hayata geçirmeye çalıştıklarını, genişleme alanının faaliyete geçirilebilmesi için özel şahıslara ait araziler ile ilgili olarak Acil Kamulaştırma Kararı alınması konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanımızdan destek arz ettiklerini ifade etti. Başkan Karahallı konuşmasını sürdürerek; “Projemizin en önemli ve heyecan verici etkinliği olan tesisimizin açılış törenine teşrif eden tüm konuklara teşekkür ederim. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle deri sektöründe siparişler ve ödemeler bıçak gibi kesildi. Küçükba

ş deri talebinin azalması nedeniyle üretimleri ve satışları gerileme trendine giren küçükbaş deri işleyen sanayicilerimiz için çare arayışına girdiğimiz bir süreçte, Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Uşaklı hem şehrimiz Sayın Bülent Özcan proje fitilini ateşledi. ‘’Uşak Büyükbaş Deri İşleme Projesi’’ hazırladık ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunduk. Pro
jemiz 175 başvuru içinde ilk 9’a girdi ve Haziran 2018 tarihinde onaylanarak 5.2 milyon Euro destek almaya hak kazandı’’ dedi ve projeye destek veren tüm kuru
mlara teşekkürlerini sundu.
Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle