Ege Hasret Gazetesi

UKTEV BAŞKANI A.TUFAN GÜVEN “ BİR ŞEHRİN TANITIMI YEREL BASINLA BAŞLAR.”

UKTEV BAŞKANI A.TUFAN GÜVEN “ BİR ŞEHRİN TANITIMI YEREL BASINLA BAŞLAR.”
25 Nisan 2020 - 5:41

Uşak Kalite Tanıtım ve Mesleki Eğitim Vakfı Başkanı Güven, ” Bir şehrin tanıtımı, önce şehir yaşayanlarına yapılmalıdır. Bu tanıtımın yapılmasında en etkili çalışma; yerel basının ilimizin, destinasyonlarını ve hikâyelerini şehir yaşayanlarına duyurması ve tanıtmasıdır.”.

Dünyada ve ülkemizde meşhur olan turizm bölgeleri önce yöre yaşayanları tarafından kullanılmış, ziyaret edilmiştir. Pamukkale’yi önce Denizli de, Çeşme’yi, Kuşadası’nı, Efesi, Sığacık’ı, Didim’i İzmir de, Aydın da yaşayanlar ziyaret etmiştir. Yöre halkı Turistik bölgeleri gezmiş, başka yerlerde gelenleri bu bölgelere götürmüş, gelen insanların ihtiyaçlarını karşılayacak alt yapılar hazırlanmış, insanların yiyecek, içecek gibi ihtiyaçlarını karşılayan işletmeler talepleri karşılamak için kurulmuş, bölgeye has tarım ve gıda ürünleri ile hediyelik ve hatıra eşyaları satılmaya başlanmıştır. Bu sayede hem bölgeyi ziyaret edenler, hem de yöre yaşayanları kazanmıştır.

Uşak ilimizde gidecek yer mi var? Hafta sonunda eve hapis oluyoruz diyenlere; Aslında Uşak ilimizin üç, beş günde gezme ile bitemeyeceğini. Ulubey Kanyonlarını, Blandus’ u, Ahat’ ı, Çomburt Yaylasını, Evrenli’ ği, Evren Dedeyi, Clandıras köprüsünü, Pepuza’ yı, Kayaağıl kaya mezarlarını, İleşler Kayasını, Altıntaş, göğem, karaağaç göletlerini, Baltalı yaylasını, anıt ağacı, Taşyaranı, Takmak köyü, anıt ağacı ve evlerini, Müzelerimizi yöre halkına görmeleri gerektiğini en iyi anlatacak ve insanlarda merak uyandıracak olan güç yerel basındır.

Bilen ve merak eden gezer. İnsan Hareketinin çok olduğu yerlerde alt yapılar oluşur. Alt yapısı iyi olan yerleri gezenler, gezdiği bu yerleri başkalarına tavsiye ederler. Tavsiye edilen

bölge, yöre yaşayanlarına gerçek bir gelir kapısı olur. İlimizin tanıtımı bu yüzden önce şehir yaşayanlarına yapılması son derece önemlidir.

Turizm amaçlı, tanıtım faaliyetlerine başlarken, yüklü miktarda paralar ödediğimiz fakat geri dönüşümü neredeyse sıfır olan, ulusal basın, yurt dışı fuarları ile değil, Belediye, Özel idare, Üniversite, yerel basın, okullar, sivil toplum kuruluşları aracılığı ile olmalıdır.

Elbette; Yurt içi yurt dışı basında yer almak, yurt içi yurt dışı fuarlara katılmak çok önemlidir. Ama neyi, kime, hangi gelir grubuna tanıtacağınızı belirlemeden, tanıtmak istediğiniz bölgeye gelenlere, temiz bir lokanta ve tuvaletleri oluşturmadan, yöre halkına bir gelir getirecek işletmeleri açmadan sonra turistik bölgelerimize ziyaretçi davet etmenin fayda değil, zararı olacaktık. Çünkü; Ziyaret ettikleri yerlerde gördükleri eksiklikleri, yaşadıkları yere gittiklerinde ve sosyal medyalarında olumsuz yayımlar yapacaklarından dolayı, turizmimiz bu olumsuz yorumlardan etkilenecektir. Bu nedenle; önce, Şehrimizi yerel basınla, şehir yaşayanlarına tanıtılması ve şehir yaşayanlarının bu bölgeleri ziyaret etmelerini sağlamak, doğru bir turizm ve tanıtma faaliyeti olacaktır.” Dedi

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle