Ege Hasret Gazetesi

UŞAK BAROSUNDAN, ANKARA DA Kİ BARO BAŞKANLARINA TAM DESTEK

UŞAK BAROSUNDAN, ANKARA DA Kİ BARO BAŞKANLARINA TAM DESTEK
27 Haziran 2020 - 13:57

Uşak Barosu yaptığı Basın açıklamasında

Basın ve Kamuoyuna,

Avukatlık yasasının Baro seçimlerine ilişkin yapılması düşünülen değişikliklerin sağlıksız bir şekilde yürütüldüğü ve geri çekilerek geniş zamanda bu değişikliklerin tartışılması hususunda Türkiye Barolar Birliği ve 80 Baro 1 Haziran bildirisi ile ilgililere çağrıda bulunmuştur. Bu süre içerisinde Baro Başkanlarımızın Ankara’ya yaptıkları savunma için sembolik yürüyüş Ankara girişinde polis müdahalesi ile durdurulmuş Baro Başkanlarımız dün saat 10:00’dan itibaren polis barikatının içerisinde giriş ve çıkışlarına izin verilmeyerek tutulmaktadırlar. Hukuka aykırı ve hukuk devleti ilkelerine aykırı olan ve adeta fiili gözaltı uygulaması haline gelen bu tutum ve müdahaleyi kabul etmiyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 34. Maddesine göre “herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” hükmüne rağmen haksız bir şekilde yapılan müdahaleyi şiddetle kınıyor ve derhal sona erdirilmesini talep ediyoruz.

80 Baro ve Başkanı halen çoklu baroya karşıdır ve yasa değişiklik çalışmalarının geri çekilmesi konusunda hemfikirdir.

Kamu düzenini tehdit etmeyen demokratik haklarını kullanan barolarımızın yürüyüşünün engellenmesi, engelleme aşamasında arbede yaşanması asla kabul edilemez. Şiddetle kınıyoruz.

1 Haziran bildirisindeki taleplerimizi yineliyor, söz konusu çalışmaya son verilmesini ısrarla ifade ediyoruz.

Tüm halkımız tarafından bilinmelidir ki Baro Başkanlarımızın yapmış olduğu bu yürüyüş alelade bir yürüyüş değildir. Savunmanın yürüyüşü kendimiz için değil, hak ve hukukunu savunmayı üstlendiğimiz halkımız içindir. Durdurulan Barolar değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının temel hak ve özgürlükleridir.

Uşak Barosu savunmaya yönelik yapılacak her türlü girişimde savunmanın haklarını korumaya kararlıdır. Görevi savunma olan avukatlar elbette kendilerine ilişkin mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerdir.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine Baro Başkanımız Av. Emin COŞKUN da şu an  Ankara’dadır. Yapılan bu haksızlığa karşı Baro Başkanlarımızın yanında olduğumuzu ve bir hukuk devleti olan ülkemize yakışmayan söz konusu müdahalenin sonlandırılmasını, çoklu baroya ilişkin yasa değişikliği çalışmalarının geri çekilmesini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur denildi.

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle