Ege Hasret Gazetesi

UŞAK BAROSUNDAN POYRAZ BEBEK HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

UŞAK BAROSUNDAN POYRAZ BEBEK HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI
15 Nisan 2021 - 17:56

UŞAK BAROSU POYRAZ BEBEK HAKKINDA 15.04.2021 TARİHLİ BASIN AÇIKLAMASI

Basına ve Kamuoyu

Geçtiğimiz günlerde cinsel istismara ve şiddete maruz kalan 2 yaşındaki Poyraz bebeğin haberi bütün ülke gibi bizleri de haklı bir öfkeye ve yasa boğdu. Poyraz bebeğin bedeninde ortaya çıkan istismar ve vahşet bulguları ise hepimizin kanını dondurdu, öfkemizi ise tarif edilemez boyutlara ulaştırdı.

Çocukların yoğun bir şekilde cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalıyor oluşu maalesef ki, son yıllarda ülkemiz açısından aşina olduğumuz bir konuya dönüştü. Ancak bütün çocuklarımız gibi güzel ve masum olan Poyraz adındaki yavrumuzun şahsında yaşanan vahşet adeta bardağı taşıran son damla oldu.

Çocuğa yönelik istismarı önlemek hem hukuki hem de insanı bir görevdir. Ne yazık ki bu durum kamuoyunda tek boyutta tartışılıyor. Hukuk bu sorunun sadece bir boyutudur. Hukuk; oluşan ihlalin ortadan kaldırılması, telafi edilmesi ve bir yönü ile bu ihlallerin önüne geçilmesini sağlayacak bir araçtır. Oysa asıl önemli olan cinsel istismar suçlarının işlenmeyeceği, bu ihlallerin oluşmayacağı koşulları, toplumsal sistemi inşa etmektir.

Biz hukukçular olarak toplumsal bir soruna dönüşmüş suç kategorilerinin kriminal tedbirler ve çağdışı öneriler ile ortadan kaldırılamayacağını biliyoruz. Bu denli yaygınlaşan bu bataklığı yaratan koşullar ortadan kaldırılmadan Poyraz bebeklerin son olmayacağının da maalesef farkındayız. Poyraz bebeğin şahsında yaşanan trajediyi münferit ve hasta ruhlu bir kişinin vahşeti olarak görmeye devam edersek, bu toplumsal sorunu ortadan kaldırmak ve gerçekten münferit bir hale getirmek de mümkün değildir.

Öyleyse en kısa zamanda ve planlı olarak çocukların cinsel istismarını yaratan eril ve cinsiyetçi söylemin ortadan kaldırılması için çok yönlü ve yaygın bir eğitim programının uygulanması ve bunun bir devlet politikası haline getirilmesi, bundan daha önemlisi bu durumu besleyen eril söylemlerin ve cinsiyetçi dilin yaşamın her alanında mahkûm edilmesi gerekmektedir. Bu konuda gerek devlet yetkililerine, gerek kanaat önderlerine, gerek eğitim camiasına büyük görevler düşmektedir. Gün geçmiyor ki henüz bebek sayılacak yaşta olan ve cinsel bir kimliği dahi oluşmayan çocuklara yönelik bir söylem ile karşılaşmayalım. Son dönemlerde sıklıkla ülke gündemine geldiği üzere, çocuk yaştaki evliliklere gösterilen müsamaha, bebek yaştaki çocuklara cinsel kimlik yükleyen çeşitli gerici söylemler, bu söylemlerin cezasız bırakılışı ve hatta korunuyor oluşu ifade ettiğimiz bu bataklığın toplumsal nedenidir.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca Poyraz bebek ile ilgili yürütülen soruşturma dosyasında olayın olduğu gün içerisinde Baromuzun müdahil olması konusunda gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Çocuklarımıza yönelen cinsel, fiziksel ve duygusal şiddetin her türlüsünü kınıyor ve en ağır şekilde cezalandırılmasını ve son bulmasını istiyoruz. Çocuk istismarının önlenmesi için bizlerden istenen her türlü desteği sağlayacağımızın teminatını veriyoruz, caydırıcı yasaların bir an önce çıkmasını ve önlemlerin alınmasını istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha çocuklarımızın acısını bütün ülke gibi paylaşıyor, çocuklara yönelik her türlü istismarın son bulmasını diliyoruz. 15.04.2021

UŞAK BAROSU

 

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle