Ege Hasret Gazetesi

Uşak Belediyesi’nin tarihi Cadde ve Sokakları Asfaltlaması, “Uşak’a yakışmaz”

Uşak Belediyesi’nin tarihi Cadde ve Sokakları Asfaltlaması, “Uşak’a yakışmaz”
05 Mayıs 2021 - 16:52

Uşak Mimarlar Odası başkanı Çağlar Samancı Tepki Gösterdi.

Uşak Belediyesi tarafından, Uşak’ın birçok tarihi yapı barındıran cadde ve sokaklarında parke taşlarının sökülerek asfalt yol yapılmaya başlanması tepki çekti.

Ulucami, Burma Cami, Karaali Cami, Cumhuriyet Meydanı, Bedesten, Paşa Hanı (Dülgeroğlu oteli), Hacıgedik Hanı, tarihi çınarlar ve pek çok tarihi eserin bulunduğu caddelerde taş parkeler sökülüp asfalt dökülmesi, Mimarlar Odası Uşak Başkanlığı tarafından, “ Uşak’a yakışmayacak bir uygulama” olarak nitelendi.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Uşak Mimarlar Odası başkanı Çağlar Samancı,

“Belediye Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “05.05.2021 Çarşamba gününden itibaren Cumhuriyet Caddesi (Ulu Cami önü, Güneş Sokak (Müftülük önü), Mimar Sinan caddesi, Ali Galip Kaya Sokak (Defterdarlık arkası) trafiğe kapatılacaktır şeklinde bilgilendirme yapılmıştır.

Bilindiği üzere Uşak kentinin tarihi dokusunu yoğun olarak üzerinde barındıran Cumhuriyet Caddesi üzerinde; Ulu cami, Burma Cami, Karaali Cami, Bedesten, Paşa Hanı Cumhuriyet Meydanı, tarihi çınarlar ve daha pek çok özel mülkiyete ait tarihi yapı barındırmaktadır.

Söz konusu sokakların asfaltlanması tarihi kimliğe ve niteliğe uygun olmadığından bu alanın uygun bir şekilde düzenlenmesini talep etmekteyiz. Bu konuda Uşak Belediyesi’ne yazılı başvuru yaptık’larını” belirtti.

Başkan Samancı; “Yaşadığımız kentte ortak değerlere ve tarihi dokuya duyarlı olan Uşak Belediye başkanı Sayın Mehmet Çakın’ın bu yanlış uygulamayı gözden geçirip tarihi dokuyla uyumlu lokal onarıma izin veren uygulamaya dönüleceğini umut ediyoruz” ifadelerini kullandı

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle