Ege Hasret Gazetesi

VİCDANLI OLMAK

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Uzun zamandır düşündüğüm ama tam olarak netleştiremediğim bir konudan bahsetmek istiyorum “vicdan”.
Sözlük anlamı ;kişiyi kendi davranışlarıyla ilgili olarak bir yargıda bulunmaya yönelten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerinde dolaysız ve kendiliğinden yargılamasını sağlayan, kişiye doğruyu ve iyiyi yapma yükümlülüğünü de yükleyen içsel güç. Şimdi sorsam herkes kendine göre vicdanlı olduğunu söyler; ama ben öyle düşünmüyorum. Neden mi? Gelin bu nedenlere şimdi birlikte bakalım:
?Deprem oluyor, evler yıkılıyor ya da ağır hasarlı oturulamaz evler haline geliyor. Hepimiz bu duruma çok üzülüyoruz, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama bir taraftan da bu işi ranta çeviren ev sahipleri ev fiyatlarını yükseltiyor. ?
?Yaz geliyor, insanlar dişten tırnaktan artırdıklarıyla tatil yapmak istiyor ama insanlar geçen yıl günlük 300 TL’ye kiraya verdiği evini bu sene 1000 TL’ye yükseltiyor (Rakamlar sadece örnek vermek amaçlıdır.) Otellerden hiç bahsetmiyorum zaten ?
?Pazara gidiyorsun 10 TL nin altında hiçbir ürün yok; asgari ücretle geçinen bir insan belki ayda 1 kez pazara gidebilir, o da çoluğu çocuğu yoksa, evi kira değilse ?
?Mazota benzine hiç girmiyorum bile.
?İkinci el araba piyasası bir anda ikiye katlandı.
?Ev fiyatları inanılmaz yüksek. İnsanlar, aldığı üç kuruş parayla nasıl ev sahibi olacak. Bir ev almaya kalkıyorsun, 300. 000 TL’lik evi – Bu fiyata da ev bulursan tabii- 500. 000 TL olarak bankaya geri ödüyorsun hem de faiziyle birlikte.

O kadar çok örnek var ki, sizler de biliyorsunuz.
Herhangi bir denetleme mekanizması yok. İnsanların halini gören duyan yok. Fakirin daha fakir olduğu, zenginin daha zengin olduğu bir dönemdeyiz. Kimse adaletten vicdandan bahsetmesin. İnsanlar kendi içinde vicdanlı olsa böyle mi olurdu? Herkes kendi çıkarı için yarışıyor adeta. Başka insanları düşünen yok. İş yok, işsizlik çok; para yok, zam var; adalet yok, vicdan yok.
Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mı diyorsunuz? Gün gelir o yılan size de dokunur, illa ki dokunur! O yüzden gece yattığınızda elinizi vicdanınıza koyun, düşünün, empati yapın.
Ne oldum değil, ne olacağım demeli.
Şimdi soruyorum: “Sahi, ‘Vicdan’ neydi?”

Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle