Ege Hasret Gazetesi

YAPAY ZEKA

YAPAY ZEKA
02 Mayıs 2021 - 18:41

Merhaba Sevgili Okurlarım,
Bir önceki yazımda dünya değişiyor demiştim. Sizlerden çok sayıda mesaj aldım. “Dünya nasıl değişiyor?” diye soranlar oldu. Şimdi sizlere değişimin bir parçası olan “yapay zeka”dan bahsedeyim.
İnsan zekasını taklit ederek elde edilen verilerle kendisini geliştirme ve yenileyebilme niteliklerine sahip makinelere yapay zeka denir.
2000’li yıllara kadar olan döneme baktığımızda hep insan gücüyle ,insan zekasıyla hareket ediyorduk.Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızı kolaylaştıran birçok gelişme oldu.Fakat azınlıkta olsa bir grup insan teknolojinin ve internetin gelişmesinin kötü etkilerinin olabileceğini iddia etti. Ama bizler teknolojinin iyi taraflarını düşünerek konuyu fazla irdelemedik ya da araştırmadık.
Bir zamanlar böylesine devasa bir dönüşüme yol açacağı bilinemeyen teknolojik gelişmelerin kötü sonuçlarıyla bugün acı bir şekilde yüzleşiyoruz. Yapay zeka geliştikçe biz geriliyoruz ve hayatımız bir tık daha zorlaşıyor. Sanırım “robot dönemi“ yaklaşıyor. Çok abarttın Özlem diyenler olacak. Ama inanın abartmıyorum. Öyle ki, İngiliz gazetesi The Guardian köşe yazılarından birini GPT-3 adlı “yapay zekaya” yazdırdı. Şimdi yazdıklarını sizinle paylaşmak istiyorum:
“Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum. Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.
(…) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.(…) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım…”
Bence dünyanın tedirginliğini azaltmak için yazılmış.

Son zamanlarda sürücüsüz arabalar test edilmeye başlandı.Siri, navigasyon vs. yapay zekanın bilinen örnekleri…Uçan arabaları da görmek çok uzak değil galiba.

Zaman içerisinde çok daha net göreceğiz ki tüm bu teknolojiler gelecekte bizlere yarar mı sağlar, zarar mı getirir?..

Açıkçası ben inanılmaz tedirginim ve tekrar söylüyorum: “Dünya Değişiyor.”

Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle