Ege Hasret Gazetesi

Yücelciler’i Rahmetle Anıyoruz

Yücelciler’i Rahmetle Anıyoruz
24 Şubat 2022 - 12:07

Konak Belediyesi ve İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneğinin birlikte düzenlediği, Eren Atala Eriş’in yazdığı “Yücelciler Yugoslavya’da Gizli Türk Teşkilatı” isimli kitabın tanıtımı ve söyleşisi Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Dernek Başkanı Birol Özkardeşler ” Türkiye’de Türk olmak kolaydır. Ancak  Balkanlarda tarih soydaşlarımızın bir çok acısına şahitlik etmiştir.93 harbi olarak bildiğimiz Osmanlı Rus savaşı bunun miladıdır desek yanlış olmaz.İste bugün burada yazdığı kitapla bizleri zenginleştiren Eren Atala Eriş’in bilgilendirmeleri ışığında Makedonya Türklerinin hayatını derinden etkileyen Yücel Teşkilatı Şehitlerinin başına gelenleri ve sonrasında yaşanan acı olayları hep birlikte öğreneceğiz.Yugoslavya’da Türklük bilinci ve milli değerlerini yaşatmak amacıyla mücadele ederken savunma hakları ellerinden alınarak  haince idam edilerek şehit olan Yücel Teşkilatı üyelerini rahmet ve saygıyla anarken Eren Atala Eriş’i eseri nedeniyle kutluyorum “dedi.

Söyleşi esnasında kitabın yazarı Eren Atala Eriş’te özetle “II. Dünya Savaşı’nın Avrupa’yı kasıp kavurduğu günlerde, İşgal altındaki Yugoslavya topraklarında yaşayan Türkler işgalci Bulgarların baskılarına, Sırp Çetniklerinin katliamlarına ve Tito Partizanlarının terörü altında yaşıyorlardı. Bu dönem temelleri atılan teşkilat, bir yandan Yugoslavya’daki Türk nüfusunu koruma önlemleri alırken, diğer yandan Türkiye ile kurdukları ilişkiler sayesinde Türkiye’yiydaşlarımızın bir çok acısına şahitlik etmiştir. 93 harbi olarak bildiğimiz Osmanlı Rus savaşı bunun miladıdır desek yanlış olmaz.İste bugün burada yazdığı kitapla bizleri zenginleştiren Eren Atala Eriş’in bilgilendirmeleri ışığında Makedonya Türklerinin hayatını derinden etkileyen Yücel Teşkilatı Şehitlerinin başına gelenleri ve sonrasında yaşanan acı olayları hep birlikte öğreneceğiz.Yu

goslavya’da Türklük bilinci ve milli değerlerini yaşatmak amacıyla mücadele ederken savunma hakları ellerinden alınarak  haince idam

edilerek şehit olan Yücel Teşkilatı üyelerini rahmet ve saygıyla anarken Eren Atala Eriş’i eseri nedeniyle kutluyorum “dedi.

bu savaşın ateşinden sakınmaya çalışırlar.Savaşın bittiği dönemde ise Türkiye’de Atatürk’ün yaptığı devrimleri, Yugoslavya’da Türkler için uygulayan teşkilat, Latin alfabe ile eğitim yapan Türk okulları

nı kurar, aynı zamanda Latin alfabeli ilk gazete olan Birlik’i kurar. Fakat, Tito rejiminin hüküm sürdüğü yıllar, Yugoslavya Sovyetler Birliği’nin yanında politika üretip Türkiye’ye karşı cephe alınca Yücelciler kurdukları gazetenin yönetiminden uzaklaşır.

Tito rejimince verilen hakların birer aldatmaca olduğunu

gören Yücelciler, 1945 yazında Türkiye Belgrad büyükelçisi Kamil Koperler ile görüşerek bir hak arama mücadelesine girişirler. Bu sırada tüzüğü yazılan teşkilata, Şuayb Aziz Efendi Yücel adını verir. Fakat sadece Komünist Partisinin katılabildiği seçimlerden Tito galibiyetle ayrılınca, Yücelciler kurdukları Türk okullarında Türkçülüğü aşılamaya, Türk öğretmen yetiştirmeye ve köylere kadar Makedonya’nın her yerine Türkçeyi götürmeye başlarlar.

Nihayet Soğuk Savaş’ın kendini gösterdiği ilk yıllarda, yönetim tarafından fişlenen Yücelciler tutuklanmaya başlar. İşkence altında yapılan sorgulamalarda akla hayale sığmayan suçlarla suçlanırlar ve 5 gün sürecek jet yargılamadan sonra, Yücel teşkilatından 4 kişi, Başkan Şuayb Aziz, Veznedar Ali Abdurrahman, Nazmi Ömer ve Adem Ali 27 Şubat 1948 günü kurşuna dizilirlerken, tutuklanan 61 Yücelci ise 20 sene hapisten, sürgün cezalarına çeşitli cezalar alır.

Yücel Teşkilatı’nın yargılanması bahane edilerek, Yugoslavya Türkleri üzerine artan baskılar o kadar

şiddetlenir ki, 1953 senesinde sınırların açılmasıyla beraber 200bin Türk anavatanı Türkiye’ye hicret eder.Şehitlerimizden Şuayb Aziz’in ise son mektubunda yazdığı son sözü ise “milletimin kurbanıyım” olur. Ruhları şad olsun

Birol Özkardeşler

İzmir Gültepe Makedonya
 Göç.Der.Bşk.
Burası reklam alanı
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

çizgi film izlefb tv izlegs tv izleyoutube video indirwarez forumbjk tv izle